Alkali Suyun Zararları

Alkali Su

Bazı alkali su üreticileri size, daha yüksek PH içeren suların vücuda daha fazla enerji verdiğini ve anti-aging 'e yardımcı olacağını söylerler. Birçok klinik araştırma ise alkali sular hakkındaki iddiaları destekleyen veriler bulunmadığını söylüyor ve potansiyel risklerden, zararlarından çocuğunuzu ve kendinizi uzak tutmak için normal içme suyu tüketmenizi öneriyorlar.

Önemi:

Su insanın tüm organları için, zararlı toksinleri atmada ve gerekli mineralleri almada önemlidir. Alkali su, iyon miktarları arttırılmış yada yüksek PH verecek şekilde ayarlanmış ticari bir su çeşididir. Alkali su satıcıları yararları hakkında birçok sözler verirken, bazı üreticiler çocukların suyu içmemeleri hakkında uyarıyor. Ailenizin sağlığı için uzun vadede yapılan araştırmaların sonuçları için beklemek gerektiğini savunuyorlar.

Saf Su - Alkali Su İlişkisi:

Saf su PH'ı yükseltilemez. Hatta kimyada yüksek PH 'lı saf su yoktur. Ancak katkı maddeleriyle PH yükseltilir, bu durumda su tam olarak "saf" sayılmaz.
Fakat musluk suyu veya kaynak suyu alkali olabilir. İçerisindeki asidik iyonlar alınarak ve/veya bazik iyonlar eklenerek PH yükseltilebilir.

Vücutaki Alkalinite:

Piyasada alkali su olarak satılan suyun temel olarak PH değeri diğer sulara oranla yüksektir. Sağlıklı bir PH seviyesi çocuğunuzun vücuduna oranla 7.35 ve 7.45 değerleri arasında olmaldır. Suyun nötr halindenbiraz daha bazik seviyedir.
Kemikleriniz, vücuttaki asit-baz dengesini korumak için Kalsiyum depolar. Süt ürünler, et, un ve şeker kandaki asitliği arttırır. Bu durumda kan, kemiklerde depolanmış kalsiyumu azaltıp PH seviyesini dengeler. Sebze ve meyve gibi yiyecekler ve potansiyel olarak alkali su, kemiklerin kalsiyum eksikliği çekmesini önler.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) önerisi:
Konu hakkında şüpheci olanlar sürekli FDA 'nın alkali suları incelemediğini vurgular. Bunun sebebi araştırma maliyetleridir. FDA için bir ürünün araştırmaları onlarca yıl ve bazen milyarlarca dolara mal olur. İlaç firmalarının hala iyonize edilmiş alkali suyun patentini almamış olmaları, buna gerek olmadığını düşünmelerindendir.

Diğer Ülkeler:

Su iyonizerleri Kore Gıda ve İlaç Dairesi ve Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır. Doktorlar bazı hastalıklar için alkali su reçeteleri yazmaktadırlar.


Uyarılar:

Vücudumuz PH dengesini sağlamak için biraz zamana ihtiyaç duyar. Bunun için bazı alkali su cihazları satan firmalar cihazlara alkalinite seviyeleri koyarlar. İlk seviyelerin yeni başlayanlar için tüketilmesini, son seviyelerin vücut suya alıştıktan sonra tüketilmesini önerirler.
Yine bazı üreticiler 3 yaş altı çocukların alkali su kesinlikle içmemesini, 4-12 yaş aralığında ise düşük seviyelerini kullanmasını özellikle belirtirler. Tüm çocukların yüksek alkali seviyelerinden uzak tutulmasını tavsiye etmektedirler.

Teori ve Spekülasyonlar:

Alkali su destekçileri meyve ve sebzeler ile aynı etkiyi yaptığını ve kandaki asiditeyi karşıladığını söylemektedirler. Su satıcıları yüksek PH 'ın  daha fazla enerji, hızlı metabolizma ve kilo kaybı ve hatta vücut yaşlanmasını azalttığını iddia eder.
Mayoclinic, dünyanın en tanınmış sağlık ansiklopedisi kurumlarındandır ve insanları sağlıklı yaşam konusundaki spekülasyonlardan koruma uyarılarını araştırmalarla destekler. Kurum, alkali suyun menapoz öncesi dönemdeki kadınlarda kemik erimesine sebebiyet verdiğini araştırma sonuçlarında göstermiştir. Fakat günümüzde suyun diğer faydaları ve çocuklara etkileri kanıtlanamamıştır.

Sonuç / Uzman Görüşleri:

Vücudunuzdaki normal PH dengesini sağlamak için bolca meyve ve sebze tüketin. İleride oluşabilecek risklerden uzak durabilmek için su filtreleri ve alkali sudan kendinizi ve çocuğunuzu uzak tutun.Alkali Yiyecekler Nelerdir?

Asitli ve Alkali Yiyecekler Listesi (PDF)

Her Gün Tüketilmesi Gereken 6 Alkali Yiyecek (Makale)

Kaynaklar:

Mayo Clinic - Alkali su içme Suyundan iyi midir? - Katherine Zeratsky, R.D., L.D.

H2O For Health - Alkali Su Aldatmacası