Akü Suyu

akü için saf su
Saf su kullanılan aküye örnek.

Özellikle çok miktarda akülü araç kullanan firmalarda akü suyuna saf su ekleme işlemi başlı başına dikkat
gerektiren bir iş olur. Firmalar saf su temininde sorun yaşar, teknik eleman soruna kendi bilgisi dahilinde müdahale eder. Fakat iş sorun yarattığında dikkat edilen bir konu haline gelir.
Aküler için uygun deiyonize saf suyu firmamızdan temin edebilirsiniz.

Akü Suyu Ekleme:

  • Akü araca bağlanmadan önce voltaj kontrol edilmelidir. Ancak 12.40 Volt ve üzerinde gerilim aldıktan sonra akü kullanılabilr hale gelmiştir.
  • Araç kullanım oranına göre akülerin içerisindeki mevcut su miktarı azalır. Bu durumda aküye kesinlikle saf su ilavesi yapılmalıdır.
Akü suyuna asla asitli su ilavesi yapmayınız. Bu durumda aküdeki asit derişimini değiştirdiğiniz için verimlilik düşer.

  • Bazen forkliftlerde ve otomobillerde aküsuyu tüketimi yükselir. Bunun sebebi genellikle elektrik sistemindeki bir arızadır. Bu sadece su tüketimi değil, motor verimliliğinde de düşüşe sebep olur.
  • Eğer dolum cihazınızda renkli şarj göstergesi varsa, yeşil renk: akünün dolu olduğu, siyah renk: akünün şarj gerektirdiği, renksiz ise akünün boş olduğu anlamına gelir.
  • Eğer sulu akülü aracınız tam dolu olsa bile 3 ay gibi bir süre beklemişse / bekleyecekse voltajı tekrar kontrol edilmelidir.
  • Kutup başları takılırken ilgili kablo pozitif ve negatif uçları doğru kutup başına takılmalıdır. Eğer bir yanlışlık varsa bağlantı yapılırken akü kıvılcım çıkarır.
  • Dolum esnasında ortamda yanıcı gazlar oluşur. Bunun için ortama sigara gibi yanıcı maddelerle yaklaşmamak hayati önem taşır.
Boşalan ve işlevi biten akülerinizi asla atmayınız. Belgelendirilmiş kuruluşlar akülerinizi yasal şartlar gereği toplamalıdır. Çevre ve Orman Bakanlığından iletişim bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Diğer bilgi alabileceğiniz linkler:
Akümülatörler
Akü Asidi

Aşağıda aküye saf su dolumu hakkında güzel bir video izleyebilirsiniz: